OSP Trybsz
Przekaż nam swój 1% podatku! Strona Główna Forum Galeria Linki Pogoda Darmowa bramka SMS20. Czerwiec 2021
Nawigacja
Przekaż nam swój 1% podatku!
Strona Główna
Historia OSP Trybsz
Zarząd OSP Trybsz
Ekipa
MDP
Sprzęt
Wezwania
Ciekawostki
Forum
Galeria
Przyjaciele
Odeszli z Naszych szeregów
Linki
Kontakt
Szukaj

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 32
Nieaktywowany Użytkownik: 42
Najnowszy Użytkownik: kazio
Ostatnio online
Prezes 1 week
klojek 4 weeks
Bodzio20698 weeks
zdzisiek406 weeks
wojtek99440 weeks
Naczelnik OSP525 weeks
Mariusz533 weeks
Piotrek12533 weeks
BigJoe547 weeks
hanka551 weeks
Kontakt z Adminem
>
Kalendarz
Polecamy
Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.plOSP Jaworzno os.Stałe


OSP Stare Kurowo


Witamy !!
Witamy na stronie Ochotniczej Straży Pożarnej w Trybszu.

Przekaż nam swój 1% podatku !
Historia
Historia OSP TRYBSZ


Ochotnicza Straż Pożarna w Trybszu została założona w roku 1910 jeszcze pod rządami austro-węgierskimi. Zaraz po założeniu OSP przystąpiono do budowy drewnianej Remizy obitej deskami, w której to umieszczono sprzęt ppoż. Pierwszym Naczelnikiem był Wadowski Józef przydomek Kaplorka. Później powołano go do wojska i zginął na wojnie. W roku 1919 za złożone przez mieszkańców pieniądze zostaje zakupiona w Żilinie sikawka ręczna Firmy "Żarek", która to stanowiła na ówczesne czasy poważny oręż do walki z ogniem (dzisiaj wisi nad wejściem głównym do Remizy).
W czasie I-Wojny Światowej Straż prowadził Wójt Wsi Andrzej Modła i Walenty Pawlica, aż do roku 1929. Od roku 1929-1935 Naczelnikiem był Franciszek Wadowski, za którego zostają zakupione mundury, pasy bojowe i hełmy. Mimo działań wojennych II Wojny Światowej w roku 1943 została wybudowana Remiza z kamienia, pod kościołem z później dobudowana wieża obserwacyjna oraz służąca do suszenia węży-zachowana i służąca do dziś jako drugi garaż dla samochodu "Żuk". W tym też to roku do nowej remizy zostaje zakupiona nowa motopompa słowacka, "Stratilek" za pieniądze złożone przez mieszkańców była jedna z pierwszych motopomp na Spiszu służąc bardzo długo będąc przy tym niezawodna i brała jeszcze udział w wielkim pożarze w Trybszu w roku 1995. W czasie wycofywania się frontu armia niemiecka porzuca samochód osobowy, który po uzgodnieniu z komisarzem powstającej wtedy władzy przekazują go OSP, ale w związku z częstymi awariami i brakiem części został sprzedany. Naczelnikiem od roku 1935-1963 był w tym czasie Franciszek Łojek.
W roku 1954 za pieniądze udziałowców urbarialnych-został zrobiony jedyny w swoim rodzaju wóz do zaprzęgu konnego stalowy z osobnym stalowym koszem na węże i załogę wyposażony syrenę ręczną to wszystko znajdowało się z przodu a z tyłu na podłużnicach znajdowała się motopompa, ten środek lokomocji(zachowany do dziś) służył aż do czasu otrzymania samochodu. W roku 1957 zakupiono 20 mundurów, czapek pasów zostaje przebudowana wieża na Remizie doprowadzony prąd oraz zostaje podłączona syrena elektryczna.
W roku 1964 zostaje wybrany Naczelnik Andrzej Pietraszek ,a Prezesem Franciszek Łojek W dniu 22 sierpnia 1965 została uroczyście przekazana motopompa PO-3 zakupiona w 1964 ze środków OSP Trybsz Zarządu Wspólnoty Leśnej w Trybszu potocznie zwanym "URBAR" oraz Gminną Radę Narodową w Łapszach Wyżnych oraz z dobrowolnej składki na ten cel od mieszkańców wsi Trybsz. Naczelnikiem był wtedy Andrzej Pietraszek.
W dzień obchodów święta Strażaków w roku 1968 zostaje poświęcona statua św. Floriana, która to znajduje się obecnie we wnęce frontowej ściany nowej Remizy, przy gorącej zachęcie ówczesnego proboszcza późniejszego Opata sanktuarium Krzyża w Mogile ojca Bogumiła Salwińskiego, który zwrócił się do mieszkańców Trybsza między innymi tymi słowami cyt."...Trybszanie dają, ale i zawsze mają", po takiej zachęcie społeczeństwo Trybsza zresztą, na które zawsze można było i można nadal liczyć w takich momentach odpowiedziało natychmiast poprzez złożenie w tym dniu sporej sumy pieniędzy, że aż sam zarząd OSP był zdumiony hojnością mieszkańców i dzięki tym pieniądzom kolejna trzecia z rzędu nowa motopompa PO-3 do końca roku stała w Remizie oraz zakupiono 11 kombinezonów ochronnych i 11 hełmów. Od roku 1966 do 1974r Naczelnikem był wtedy Walenty Wadowski.
Sprzętu coraz więcej przybywało, Remiza stawała się coraz ciaśniejsza obok nie było sali gdzie by się można było spotykać, dlatego w roku 1969 zrodziła się myśl o budowie Nowej Remizy u ówczesnych władz PRL o budowę Nowej Remizy, przed którą tu stoimy i tak oto w 1971r przyszedł z pomoca ówczesny Przewodniczący Powiatowej Rady Narodowej w Nowym Targu Władysław Gawlas, który to pomógł w staraniach o projekt i pozwolenie na budowę w miejscu Starej Szkoły Podstawowej w Trybszu, która rozebrano w końcu 1974 roku i rozpoczęto budowę Nowej Remizy. Naczelnikiem od roku 1974 był Paweł Budz, a po wyjezdzie do USA dalsze prace nadzorował nowy Naczelnik Józef Pawlica powołany na to stanowisko w 1980, a stanowisko Prezesa obejmuje Daniel Pawlica.
Budowa Remizy trwała aż do czerwca 1984 gdzie to ówczesna władza Ludowa chcąc się pochwalić sukcesami przed zbliżającym się Jubileuszem 40-lecia PRL chciała oddać za wszelką cenę ten budynek naciskając na zarzad OSP o oddanie tego budynku do użytku, mimo jego niedokończenia, którego uzupełnianie ciągnie się, aż do chwili obecnej. Mimo tego chciałem tu zaznaczyć, że cała ta budowa była ogromnym przedsięwzięciem, a większości prace przy budowie były w czynie społecznym i postawiło to przed strażakami i mieszkańcami wsi nie lada wyzwanie, ale każdy starał się i wywiązywał z wcześniej ustalonych, tzw. "dniówek".
W momencie oddania Remizy do użytku Naczelnikiem był Walenty Wadowski, a Prezesem Paweł Wadowski. W rok później 20 października 1985 po oddaniu remizy oraz przypadajacą w tym roku 75-lecie działalności OSP społeczeństwo Trybsza oraz Rodacy z USA ufundowali sztandar jednostki w tym też to roku zakupiono czwartą z kolei motopompę PO-5,a pod koniec roku zostaje przekazany przez Komendę Rejonową w Nowym Targu samochód Star-25,dzięki któremu strażacy mogli szybciej docierać na miejsce pożaru. W roku 1988 zostaje wybrany nowy zarząd Prezesem zostaje Pawlica Józef, a Naczelnikiem Łojek Andrzej, który to główny nacisk kładzie na zmianę samochodu.
I tak w lipcu 1989 zostaje zakupiony w całości za pieniądze OSP Trybsz fabrycznie nowy samochód marki "Żuk", który jest na wyposażeniu do dziś w jednostce. Pragniemy w tym momencie zaznaczyć, że był to pierwszy samochód w rejonie nowotarskim zakupiony za własne pieniądze, gdyż wówczas samochody dla OSP były przydzielane z wycofywanych przez Komendę Rejonowa samochodów. Jak wiadomo był to okres przełomowy, zaczęła się dopiero odradzać III Rzeczpospolita, a przepisy były z PRL i tak, aby rozwiązać ten problem kazano odstawić ten samochód do Komendy Rejonowej w Nowym Targu na tzw."dotarcie" i po przejechaniu 3 tys. km protokołem przekazano nam z powrotem ten samochód. Naczelnikiem był wtedy Andrzej Łojek, a Prezesem Józef Pawlica.
W styczniu 1995 na zebraniu sprawozdawczym zapada decyzja o kupnie nowej motopompy PS12R1 produkcji słowackiej, 1/3 pieniędzy pochodziła od Inspektoratu PZU w Nowym Targu a 2/3 środków OSP Trybsz i znów z dobrowolnej składki od mieszkańców wsi i rodaków z USA. Załatwienia podejmuje się naczelnik Andrzej Łojek. W trakcie załatwiania w 29 lipca 1995 w Trybszu wybucha groźny w skutkach pożar, który trawi sześć zabudowań gospodarczych, to jeszcze bardziej umacnia w przekonaniu ówczesny zarzad o jak najszybszą finalizację tej transakcji. W/w motopompa staje w Remizie w listopadzie tego samego roku, a 5-go maja 1996 roku podczas obchodów Gminnych Dnia Strażaka, w Trybszu zostaje uroczyście poświęcona, a w przemówieniu, jakie wygłosił ówczesny Naczelnik OSP, Andrzej Łojek oznajmia publicznie, że za zebrane w tym dniu pieniądze zarząd za wszelka cenę czyni starania o samochód wyposażony w beczkę. Tak oto w niespełna dwa lata w maju 1998 zostaje zakupiony za 23000zł z Zakładowej Straży Pożarnej z Chełmka Jelcz, z dziurawą beczka, i tu dopiero zaczynają się schody, gdyż beczkę nie da się tak sobie po prostu wymienić ze względów konstrukcyjnych, trzeba samochód w całošci przekarosować. Przekarosować nic, ale za co? Nasuwa się główne pytanie skad ąrodki na ten cel. Potrzeba kwoty 59500zł. Temu ogromnemu wyzwaniu starają się stawić czoła Naczelnik OSP Andrzeja Łojek i jego syn Bogumił Łojek, dzięki ich determinacji cel zostaje osiągnięty, już 6 grudnia 1998 r. samochód stoi przekarosowany w Remizie, wyposażony w beczkę z blachy nierdzewnej o poj.5500l przez Moto-Truck Kielce i poświęcony 10-października 1999r. Połowę pieniędzy na ten samochód wyłożyła OSP Trybsza, a więc cała społeczność trybska, drugą połowę Urzad Gminy Łapsze Niżne wraz z dotacja z Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie oraz środków załatwionych przez posła na Sejm RP, Franciszka Adamczyka. Naczelnikiem OSP był wtedy Andrzej Łojek, a Prezesem Franciszek Miśkowicz.
W roku 1999roku zostaje wybrany na Naczelnika Pluta Paweł.
W roku 2000 na walnym zebraniu zostaje wybrany nowy zarzad, Prezesem zostaje Bogumił Łojek, a na Naczelnika zostaje wybrany Józef Pawlica.
W pierwszej kolejności zostaje położony nacisk na usprawnienie gotowości bojowej samochodu Jelcz poprzez zakup nowego kompresora i wykonaniu zewnętrznej instalacji pneumatycznej, która to skraca do minimum czas wyjazdu od odebrania alarmu.
Następnie został wykonany gruntowny remont ubikacji, łazienek i kuchni w raz z nowym wyposażeniem oraz remont podjazdu do garażu, wszystko to zostało wykonane w czynie społecznym przez strażaków, a potrzebne materiały pokrył Urzad Gminy. Dziękujemy za to Panu Wójtowi Mgr. Antoniemu Kapołce oraz Zarządowi Gminnemu ZOSP RP w Łapszach Niżnych za przeznaczenie środków na ten cel. Nasze działania nie skupiły się tylko na wspomnianym remoncie Remizy, ale czyniono także starania o sprzęt i ubrania ochronne dla strażaków oraz pozyskanie środków na ten cel poprzez załatwione dotacje z Firm Ubezpieczeniowych, z MSWiA i ZG ZOSP RP w Warszawie, środków Urzędu Gminy Łapsze Niżne oraz ze środków własnych zakupiono następujacy sprzęt: motopompę szlamowa WT-30X marki Honda, agregat pradotwórczy marki Honda wraz masztem oświetleniowym, drabinę pożarnicza aluminiowa z podporami. Została także usprawniona łaczność poprzez zakup czterech radiotelefonów nasobnych GP-360 marki "Motorola" i radiostację samochodowej tej samej firmy oraz dzięki stałej współpracy z Zarządem Wspólnoty Leśnej w Trybszu, dołożyli połowę pieniędzy na pilarkę do drewna marki STIHL. Z pośród wszystkich tych osiągnięć cieszy najbardziej jeden fakt, iż w końcu po raz pierwszy w historii OSP Trybsz udało się założyć MDP, a stało się to w 2004 roku, z inicjatywy ówczesnego Prezesa OSP Trybsz Dh. Bogumiła Łojka, Zarząd OSP Trybsz postanowił powołać do życia Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, jako jedna z pierwszych działajaca na terenie Gminy, zadowala także fakt, że wyrasta nam pokolenie, które widzi sens naszego działania na rzecz bezinteresownego niesienia pomocy zagrożonemu człowiekowi, dlatego składamy wyrazy podziękowania tu tym rodzicom, którzy zgodzili się na wstąpienie ich pociech w progi działalności strażackiej i mamy taką nadzieję, że będzie się to rozwijało w dobrym kierunku, że będa przybywać nowi, do czego goraco zachęcamy i zapraszamy.
Zakupione zostały nowe ubrania specjalne USP, nowe mundury koszarowe oraz umundurowanie dla drużyny młodzieżowej MDP.
Jesienią 2004 roku zakupiliśmy w salonie Firmy "Andoria-Mot" w Andrychowie fabrycznie nowy samochód marki GAZ-GAZELA z napędem terenowym 4x4, a na wiosnę 2005r przebudowanym dzięki Firmie "Moto-Track" Kielce, firmie pana Leszka Chmiela dla potrzeb straży pożarnej i zaprezentowanym po raz pierwszy na Zjezdzie ZG ZOSP RP w Warszawie, na pokazach w kilku innych województwach dostał pozytywną ocenę braci strażackiej, ponadto przeszedł pozytywny test i otrzymał certyfikat z Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie pod Warszawą. Właśnie to nasz samochód jest pierwszym tego typu w Polsce wykonanym samochodem na tym podwoziu z wszystkimi atestami Samochód ten obecnie oprócz napędu terenowego wyposażony jest w zbiornik 500L ze stali nierdzewnej, posiada agregat wysoko ciśnieniowy marki Honda AWP80/40 na wysuwanej palecie, szybkie natarcie z wężem dł.40m oraz posiada miejsce uniwersalne do przewozu motopompy lub innego sprzętu specjalistycznego także z wysuwaną paletą oraz wyposażony jest wciagarkę elektryczną. Zakup tego samochodu był możliwy wyłacznie dzięki nieustajacemu wsparciu finansowemu drogich mieszkańców wsi Trybsz, również tych będacych za oceanem oraz dzięki Urzędowi Gminy Łapsze Niżne, Zarządowi Głównemu ZOSP RP w Warszawie, Inspektoratowi PZU w Nowym Targu. Za to wsparcie Wam drodzy mieszkańcy Trybsza naprawdę dziękujemy, a zarazem prosimy o jeszcze dalsze wsparcie. W lipcu 2006 zainspirowana sukcesami chłopięcej MDP, którzy zajęli I-miejsce w Gminnych Zawodach Pożarniczych, które odbyły się na boisku sportowym LZS "Skałki" w Trybszu została zawiazana sekcja dziewczęca MDP w Trybszu, która skupia 6 członkiń tej drużyny. Służbę w szeregach OSP Trybsz pełni obecnie: 25-członków czynnych
32-członków wspierających
15-członków MDP
6-członków żeńskiej MDP
W 2010 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Trybszu obchodziła sto lat istnienia. Z tej okazji została otwarta Izba Tradycjii i Pamięci Ochotniczej Straży Pożarnej w Trybszu. Było to możliwe dzięki staraniom Prezesa Bogumiła Łojka, a także Dh. Joanna Słowik, która stworzyła wniosek o wsparcie finansowe z UE. Wniosek przeszedł i dzięki współfinansowaniu z środków Europejskich, wolontariacie strażaków oraz mieszkańców pomysł Prezesa stał się żywy. Także w tym samy roku, tuż przed imprezą nasza remiza przeszła gruntowny remont. Została wymieniona stolarka okienna, a także odmalowano całą remizę oraz garaż. Jednak 2010 rok to także wyzwania, wskutek nawałnicy jaka nawiedziła Trybsz 30 lipca tego roku, stara remiza znalazła się pod wodą. W maju nasi strażacy brali udział w walce z powodzią na terenie pow. Dąbrowa Tarnowska i Bocheńskim. Dzięki ofiarności naszych strażaków otrzymaliśmy pompę szlamową marki HONDA WT-40X, końcem września znowu w remizie znalazła się pompa do wody brudnej Honda MP56-3.

W styczniu 2011r na walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym został wybrany nowy Zarząd w składzie:
Prezes OSP - Bogumił Łojek
Naczelnik OSP - Józef Findura
Z-ca naczelnika OSP - Ryszard Turkot
Sekretarz OSP - Józef Pawlica
Skarbnik OSP - Mieczysław Łojek
Gospodarz - Józef Rabiański
Kronikarz OSP - Krzysztof Matoniak
oraz Komisja Rewizyjna w składzie: Przewodniczący Komisji Rewizyjnej OSP - Marian Mąka
Z-ca przewodniczącego Komisji Rewizyjnej OSP - Krzysztof Waksmański
Sekretarz Komisji Rewizyjnej OSP - Paweł Pluta.
W sierpniu 2011 roku OSP Trybsz wzbogaciło się o nowy pojazd bojowy, mianowicie o GBAM Star. W 2012 roku w zawodach sportowo-pożarniczych Gminy Łapsze Niżne po raz pierwszy w historii OSP Trybsz jak i Gminnych zawodów wystąpiła Kobieca Drużyna Pożarnicza Ochotniczej Straży Pożarnej w Trybszu. Analizując tę historię tej jednostki to można było zauważyć, że czasy się zmieniały, zmieniały się ustroje, ale mieszkańcy Trybsza się nie zmienili, jak jest potrzeba to wspierali i wspierają nadal-inicjatywa, zawsze wychodziła z stąd-ze wsi.
Dziękujemy!!

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Wspierają nas


Alarmowanie
112
Polub nas na Facebook'u!
Plub nasz profil na Facebook'u!
Zegarek ;)


Nasz adres...
Ochotnicza Straż Pożarna w Trybszu
Ul.Św.Elżbiety 82
34-442 Trybsz

Gmina: Łapsze Nizne

Powiat: nowotarski

Województwo: małopolskie

Widok na Trybsz z .... kosmosu ;)
10 Przykazań Strażaka
Na Forum
Najnowsze Tematy
Izba Tradycji OSP Tr...
Lodowisko...
Manewry, akcje!!
Zawody, zawody, zawo...
Regulamin :)
Najciekawsze Tematy
Lodowisko... [5]
Izba Tradycji OSP... [3]
Witam !! [2]
Manewry, akcje!! [0]
Zawody, zawody, z... [0]
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

zdzisiek
12/07/2013 00:50
bogus nie 08.07.2013r.ale 14.07 2013r. zaw0dy

zdzisiek
23/12/2012 00:13
wesołych świąt bożego narodzenia szczęśliwego nowego roku jak najmniej interwencji a dużo imprez zycżą druchowie z łapsz wyżnych

Bodzio206
15/05/2012 16:04
Przypominam wszystkim!! Jutro na 15:30 wszyscy w mundurach strażackich w remizie!!

zdzisiek
06/11/2011 20:52
gratulacje za zajecie drugiego i trzeciego miejsca w powiatowych zawodach pozarniczych przez druzynny mdp .oby tak dalej

klojek
16/10/2011 11:00
Zdjecia z powiatowych zawodów juz dostępne w galeri. przypomnijmy ze dziewcznyny z MDP zajęły II miejsce, chłopcy III smiley

Bodzio206
13/06/2011 10:46
https://picasaweb.google.
com/106237428603091530731
/WojewodzkiDzienStrazakaL
udzmierz2011?authkey=Gv1s
RgCOHcpqvyqPvHgAE Link do zdjęć z Ludźmierza


Bodzio206
05/06/2011 00:43
Przypominam, BUS jutro o 11:30 pod remizą!!

Naczelnik OSP
01/05/2011 22:22
Zapraszam wszystkich na MSZĘ ŚWIĘTĄ 3MAJA na 8:00.Zbiórka o7:30pod remizą

Bodzio206
24/12/2010 16:46
Wesołych Świąt, spędzonych w rodzinnej atmosferze, zdrowia i spokoju. Życzy druh Bodzio z rodzinąsmiley

Bodzio206
14/11/2010 21:26
W dziale ciekawostki dostępna jest prezentacja OSP Trybsz - sto lat minęło wiek przed nami

Archiwum
Webmaster © OSP TRYBSZ


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie